Őriszentpéteri Katica Óvoda és Mini Bölcsőde fejlesztése

A projekt átfogó célja az Őriszentpéteri Katica Óvoda és Mini Bölcsőde infrastrukturális feltételrendszerének javítása, Őriszentpéter város népességmegtartó erejének növelése, a helyi társadalmi kohézió erősítése, az óvodai és mini bölcsődei ellátás helyi elérhetőségének javítása a 21. századnak megfelelő elvárásokhoz illeszkedő, minőségi, színvonalas nevelő munka és gyermekelhelyezés érdekében.
Az esélyegyenlőség elvét szem előtt tartva a tervezett fejlesztés csökkenti a hozzáférhetőség területi különbségeit, megteremti az egészséges környezet és a hatékony nevelés infrastrukturális feltételeit, és ezzel biztosítva lesz a minőségi szolgáltatásokhoz való – kirekesztés nélküli – hozzáférés. Az ellátás minőségének érdemi javulása nagymértékben elősegíti a településen és vonzáskörzetében élő kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérését, amennyiben az óvoda és a mini bölcsőde minőségi szolgáltatásainak köszönhetően gyermekeik napközbeni felügyeletét színvonalas, modern intézményben tudnák megoldani. A projekt fő célcsoportjai emiatt az Őriszentpéteren, valamint a környező településeken (Ispánk, Kondorfa, Nagyrákos, Szalafő és Szatta) élő kisgyermekek, valamint kisgyermeket nevelő szülők.
A specifikus cél az óvoda- és mini bölcsődei épület felújítása az elhelyezés körülményeinek javítása céljából, figyelembe véve a jogszabályi előírásokat, illetve az akadálymentesítés feltételeit.
Az óvodát az 1980-as években építették, 2006 óta felújításon nem esett át. Az épület leromlott állapota miatt szükségessé vált a tetőfelújítás, oromdeszkázat és épületbádogos szerkezetek cseréje. Az épület hőszigetelése nem megfelelő, emiatt indokolt a homlokzati és a padlásfödém hőszigetelése is. Az épület teljes villany- és vízhálózata szintén felújításra szorul. Az épület első bejáratának megközelítését biztosító külső lépcső és fahíd szintén erősen leromlott állapotú, azok felújítása szükségszerűvé vált. A belső falfelületek, hideg- és melegburkolatok is elhasználódtak az évek során. Az épület akadálymentesítése nem megoldott, akadálymentes mellékhelyiséggel nem rendelkezik.
Az óvoda eszközei az évek során szintén jelentősen elhasználódtak, valamint a nevelési munka színesítéséhez új eszközök is szükségesek, így a fejlesztés keretében eszközbeszerzés is tervezett.
A tervezett fejlesztések megteremtik a modern és racionálisan kialakított nevelési környezetet, javítják a nevelési munka feltételeit, csökkentik az ehhez szükséges feltételrendszerben jelenleg meglévő hátrányokat. A fejlesztés hozzájárul a pedagógiai és módszertani reformokhoz, támogatja a tartalmi fejlesztéseket, biztosítja a korszerű és egészséges nevelési feltételeket.
Az alapító okirat és az OSA2FELH a02t13 adatlap alapján az óvoda 2 csoportszobával működik, összesen 50 férőhellyel. A 2021. évre vonatkozó a04t18 OSA adatlap szerint az óvodai szolgáltatást jelenleg 42 gyermek veszi igénybe, így a feladatellátási hely kihasználtsága 84%-os.